Partner u blizini

Grejanje na ulje – dokazana efikasnost, napredna tehnologija

Plavo-žuti plamen koji proizvodi kotao na ulje

Sistemi grejanja na ulje su u upotrebi decenijama. Karakteriše ih visok nivo pouzdanosti u radu i ekonomska efikasnost. Jedan od četiri generatora toplote i dalje koristi sirovu naftu za grejanje zgrada na potrebnu temperaturu. To pokazuje koliko važnu ulogu i dalje igra grejanje na ulje.

Od zasebnih kuća sa niskom potražnjom za toplotom do stambenih zgrada i velikih industrijskih projekata: imamo pravi kotao na ulje sa odgovarajućom tehnologijom grejanja za svaku potrebu. Dok se zgrade sa veoma visokom potražnjom za toplotom pouzdano i bezbedno greju pomoću kondenzacionih kotlova na ulje ili niskotemperaturnih kotlova na ulje, sistemi grejanja na ulje sa kondenzacionom tehnologijom su sada obavezne u stambenim zgradama do 400 kilovata (kW).

Prednosti na jednom mestu

Veoma pouzdani
Ustaljena tehnologija koja je u upotrebi decenijama
Lako održavanje i popravka
Sigurno snabdevanje zahvaljujući brojnim zemljama uvoznicama (do 30 zemalja proizvođača)
Raznovrsnost dobavljača omogućava isplativije poručivanje ulja
Niski troškovi rad uz efikasnu tehnologiju grejanja
Mogu se takođe koristiti u novim zgradama
Razne mogućnosti kombinovanja
Tehnologija upravljanja za sigurnu budućnost

Kako funkcioniše grejanje na ulje?

Osim merljive toplote (neto kalorijska vrednost), proizvode se i vrući dimni gasovi sa temperaturama do 200 stepeni Celzijusovih kada ulje sagoreva. U zavisnosti od sastava korišćenog mazuta, komponente dimnih gasova imaju različitu kiselost i mogu oštetiti i sam kotao na ulje i cevi za dimne gasove, uključujući dimnjak. Iz tog razloga, niskotemperaturni kotlovi na ulje provode dimne gasove direktno u otvoreni vazduh tako da ne dolazi do kondenzacije. Kotao na ulje sa kondenzacionom tehnologijom precizno rešava ovaj problem tako što namerno izaziva kondenzaciju dimnih gasova. U sistemu grejanja se koristi toplota od kondenzacije koja je ispuštena u procesu, čime se rasterećuje kotao na ulje – a samim tim i štedi novac za vlasnika sistema. Više informacija na tu temu mogu se pronaći u poglavlju Kako funkcioniše kondenzaciona tehnologija na ulje.

Kondenzaciona tehnologija znači efikasno iskorišćavanje resursa

Kondenzacioni kotlovi izvlače skoro svu toplotu u dimnim gasovima i pretvaraju je u dodatnu energiju za grejanje. Za to su Viessmann kondenzacioni kotlovi opremljeni izmenjivačima toplote Inox-Radial od nerđajućeg čelika. Oni hlade dimne gasove pre nego što budu provedeni u dimnjak, do te mere da se vodena para koja je sadržana u tim gasovima namerno kondenzuje. Tada se ispušta dodatna toplota, koja se prenosi u sistem grejanja. Time se smanjuju troškovi grejanja na duge staze i takođe se štiti životna sredina. Na kraju krajeva, manje fosilnih goriva se mora sagoreti za istu količinu toplote.

Kondenzovana voda na izmenjivaču toplote je klasičan simbol grejanja na ulje.

Visoka efikasnost grejanja na ulje

Nabavkom kondenzacionog kotla aktivno doprinosite očuvanju resursa i uštedi energije. Efikasnost tih kotlova je nepobediva, čak do 98 posto korišćenog mazuta se pretvara u toplotu. To za vlasnike sistema znači niske troškove grejanja.

Zahtevi za rad kondenzacionog sistema grejanja na ulje

Za rad kondenzacionog kotla na ulje je potrebno nekoliko stvari. Kondenzacione kotlove na ulje karakteriše to što hlade gasove sagorevanja i izazivaju njihovu kondenzaciju. Da bi to funkcionisalo, dimni gasovi se provode kroz hladnu povratnu vodu. Ako je temperatura te povratne vode previsoka, neće doći do kondenzacije. Iz tog razloga, važno je da temperatura protoka bude što je niže moguće. To se prvenstveno može postići kod velikih grejnih površina kao što su podno grejanje ili zidno grejanje. 

Pored toga, kisele komponente u kondenzovanoj vodi mogu oštetiti izduvni sistem tokom dužeg vremenskog perioda. Zato je potrebno da vlasnici kuća prilikom kupovine sistema grejanja na ulje potraže pogodan izduvni sistem koji je otporan na vodu i kiselinu. Takođe se mora odstraniti kisela voda. Prema tome, ključno je da vlasnici kuća razmišljaju o odvođenju kondenzovane vode pre nego što kupe kotao na ulje. Pravilo je da se kondenzovana može ispustiti direktno u otpadnu vodu. U nekoliko slučajeva, ipak je potrebna neutralizacija pre ispuštanja.

Takođe se smanjuje gustina dimnih gasova. Prirodno ispuštanje u otvoreni vazduh više nije moguće zbog malih razlika u gustini. Iz tog razloga se mora koristiti ventilator (tj. ventilator gorionika).

Cisterna za mazut i ulje – da li ste znali?

Nije svaki mazut isti. Mazut u Nemačkoj je standardizovan. DIN 51603-1 i DIN SPEC 51603-6 klasifikuju mazut u:

  • Standardni EL mazut
  • EL mazut sa niskim sadržajem sumpora 
  • Biomazut

Standardni EL mazut se više ne proizvodi u Nemačkoj. Skoro sva privatna domaćinstva koriste EL mazut sa niskim sadržajem sumpora umesto toga. To je prvobitno razvijeno za kondenzacionu tehnologiju. Ipak, zahvaljujući brojnim prednostima, kao što su čisto sagorevanje gotovo bez mirisa i smanjenje sadržaja sumpora do oko 20 posto, EL mazut sa niskim sadržajem sumpora se do sada čvrsto etablirao. EL je skraćenica za „extra light” (ekstra blago) i označava nisku viskoznost. Kondenzacioni kotlovi na ulje koji sagorevaju samo EL mazut sa niskim sadržajem sumpora moraju biti opremljeni zelenim poklopcem cevi za punjenje.

Pored EL mazuta sa niskim sadržajem sumpora, takođe postoje premijum mazut i biomazut. U odnosu na „standardni EL mazut”, premijum verzija sadrži posebne aditive koji, na primer, produžavaju period skladištenja ili smanjuju taloženja. S druge strane, biomazut se proizvodi od regenerativnih sirovina kao što su uljane repice, suncokret ili zrna soje i dodaje se EL mazutu sa niskim sadržajem sumpora. Neto kalorijska vrednost mazuta je oko 45,5 MJ/kg. To je 10,74 kilovata po litru. Poređenja radi, plin ima bruto kalorijsku vrednost od oko 36 do 50 MJ/kg. Ipak, bruto kalorijska vrednost ulja se može blago razlikovati u zavisnosti od klase. Dobavljači kada prime porudžbinu često navode bruto kalorijsku vrednost ulja pored neto kalorijske vrednosti.

Tehnologija grejanja za sigurnu budućnost sa novim bio uljem

Grejanje na ulje Vam omogućava da se i budućnosti grejete najsavremenijom tehnologijom. Naši kotlovi na ulje se isporučuju spremni za prelazak sa fosilnog ulja na mazut pomešanim sa određenim procentom bio ulja, a može se takođe koristiti i sa obnovljivim vrstama goriva. Na taj način, aktivno doprinosite zaštiti životne sredine i takođe imate niske troškove grejanja. Dugoročni definitivni prelazak na obnovljiva goriva, kao što je korišćenje energije iz životne sredine pomoću toplotne pumpe odn. biomase pomoću kotla na čvrsta goriva, može se realizovati korak po korak.

Zelena goriva 

Najnovija generacija Viessmann kotlova na tečna goriva je spremna za korišćenje zelenih goriva. Saznajte više o tečnim gorivima u video prilogu.    

Cisterna za ulje kao važna komponenta sistema grejanja na ulje

Potrebno je skladište mazuta da bi mogao da uđe u komoru za sagorevanje automatski i u tačnoj količini. Potrebna cisterna za to je obično od metala ili plastike. Da bi se smanjili rizici od curenja, mnoge cisterne imaju duple zidove kao i bezbednosne komponente kao što su granični pretvarač ili drugi merni instrumenti.

Smernice za cisterne za ulje, uključujući zone poplave

Mazut se može skladištiti iznad zemlje ili ispod zemlje. Za verziju iznad zemlje može se razmotriti cisterna koja se gradi na licu mesta ili modularna cisterna. Bez obzira na način instaliranja, svaka cisterna za ulje mora ispuniti visoke bezbednosne standarde. Oni su striktno propisani u „Pravilniku o objektima za rukovanje materijama opasnim po vodu” (AwSV). Tu je propisano da se cisterne sa zapreminom većom od 5000 litara moraju postaviti u odvojenoj prostoriji. I sama prostorija za instalaciju mora ispuniti određene zahteve i mora, na primer, imati samozatvarajuća vrata ili klasu zaštite od požara. Ako se cisterna nalazi u zoni poplave, ceo sistem mora biti zaštićen od poplave. Opšte je pravilo da je obavljanje i instalacije i demontaže cisterne za ulje dozvoljeno samo specijalizovanim izvođačima.

Izbor solarnih toplotnih sistema koji se mogu kombinovati sa grejanjem na ulje

Veći procenjeni životni vek sistema grejanja na ulje

Prilikom kupovine novog kotla na ulje, takođe je važno da se uzme u obzir procenjeni životni vek. Isti se može popraviti ako vlasnici kuća povežu svoj kotao na ulje na drugi sistem grejanja. To može biti ili solarni toplotni sistem ili toplotna pumpa. U oba slučaja, vlasnici sistema se greju na način koji je krajnje odgovoran prema životnoj sredini i ekonomičan, jer oba sistema grejanja imaju pristup besplatnim i gotovo neograničenim izvorima toplote.

Kombinovano grejanje na ulje sa solarnom tehnologijom i iskorišćavanje besplatne sunčeve energije

Novi sistem grejanja na ulje se može kombinovati sa besplatnom sunčevom energijom: svi naši kotlovi su konstruisani za povezivanje solarnog toplotnog sistema za grejanje potrošne tople vode ili pomoćnog centralnog grejanja. Kada radi sa dva režima rada, solarni toplotni sistem obezbeđuje grejanje potrošne tople vode i može skoro u potpunosti da zameni kotao na ulje tokom proleća i jeseni.

Kombinacija permanentno smanjuje troškove grejanja i takođe štiti životnu sredinu. Pored toga, solarna tehnologija Vam daje određeni stepen nezavisnosti od Vašeg dobavljača goriva. Od upravljačke jedinice do rezervnih delova i upravljanja preko aplikacije, korišćena sistemska tehnologija garantuje savršeno usklađenu interakciju između svih komponenti.

Zašto treba da modernizujete svoj sistem grejanja na ulje ako i dalje radi?

Stariji kotlovi rade neefikasno i troše mnogo više goriva nego što je potrebno. Takođe su mnogo podložniji smetnjama i kvarovima, koji se obično dešavaju kada je energija za grejanje najpotrebnija. U oba slučaja, to rezultuje visokim troškovima grejanja. Pored toga, sistemi grejanja na ulje sagorevaju ulje da bi generisali toplotu. Sagorevanje ulja proizvodi štetne gasove kao što je ugljen dioksid, koji je jedan od glavnih uzročnika globalnog zagrevanja. Budući da novi kotlovi sagorevaju manje ulja za istu količinu toplote, osim što štede novac vlasnicima sistema, oni takođe smanjuju uticaj na životnu sredinu. 

Zamena je u nekim slučajevima obavezna

Zbog opterećenja za životnu sredinu koju uzrokuju neefikasni kotlovi, Nemački zakon o energiji u zgradama (GEG) zahteva zamenu takvih kotlova. Konkretno, vlasnici sistema su dužni da stave van pogona ili zamene svoje kotlove ako su pušteni u rad pre 1989. godine. Ipak, samo kotlovi sa konstantnom temperaturom su pogođeni ovom obavezom zamene. Svako ko u svom podrumu ima niskotemperaturni kotao ili kondenzacioni kotao izuzet je od ovog zahteva. Ipak se preporučuje zamena kotlova starijih od 30 godina iz gore navedenih razloga.

Sistemi grejanja na ulje za lokalne nadležne organe i komercijalne oblasti primene

Kao što je već objašnjeno, korišćena tehnologija u sistemima grejanja na ulje je isprobana i ispitana dugi niz godina, pouzdana je u radu i garantuje ekonomično korišćenje. Viessmann kotlovi na ulje su dostupni sa brojnim izlaznim fazama. Asortiman proizvoda kompanije Viessmann za komercijalnu upotrebu obuhvata kondenzacione kotlove na ulje sa nominalnom snagom grejanja do 545 kW i niskotemperaturne kotlove na ulje do 2000 kW.

Koji tip kotla najviše odgovara za specifičnu oblast primene – niskotemperaturni ili kondenzacioni kotao na ulje – mora se proveriti kao deo sveobuhvatne pripreme i planiranja projekta.

Prednosti niskotemperaturnih kotlova na ulje

Kotlovi sa konstantnom temperaturom su zastareli. Oni su radili sa konstantnom temperaturom vode u kotlu, bez obzira na potražnju, dakle nisu uzimali u obzir vremenske uslove. Kao rezultat, mnogo energije je neiskorišćeno i izgubljeno. S druge strane, napredni niskotemperaturni kotlovi na ulje precizno prilagođavaju temperaturu vode u kotlu trenutnim vremenski uslovima i potražnji za toplotom.

Kada je reč o dokazanoj tehnologiji grejanja u srednjem rasponu snaga, niskotemperaturni kotlovi na ulje kompanije Viessmann ispunjavaju sve zahteve savremene tehnologije grejanja. Imaju nominalnu snagu grejanja do 2000 kW, rade ekonomično i pouzdano pokrivaju visoku potražnju za toplotom koja je česta u komercijalnim sektorima. Zahvaljujući konstrukciji u delovima, Viessmann niskotemperaturni kotlovi na gas od livenog gvožđa se lako pomeraju i brzo i jednostavno se instaliraju. To znači da je instalacija moguća bez ikakvih poteškoća, čak i u skučenim prostorijama. Viessmann niskotemperaturni kotlovi na ulje su pogodni za komercijalna preduzeća i lokalne nadležne organe, kako za novogradnju tako i za modernizaciju.

Preuzimanja za sisteme grejanja na ulje

Kompaktan kondenzacioni kotao na ulje, izbor broj jedan za modernizaciju, sa nominalnom snagom grejanja od 10,3 do 28,9 kW

Kondenzacioni kotao na ulje od livenog gvožđa sa nominalnom snagom grejanja od 20,2 do 107,3 kW

Preuzimanja za niskotemperaturne kotlove na ulje do 2000 kW

Niskotemperaturni kotao na ulje/gas, tropromajni kotao, sa nominalnom snagom grejanja od 440 do 1080 kW

Asortiman proizvoda za grejanje na ulje

Naš asortiman kotlova na ulje ispuniće svaku Vašu težnju za efikasnim i ekonomičnim sistemom grejanja na ulje – bez obzira da li se koristi u zasebnoj kući ili maloj stambenoj zgradi. Širok asortiman kotlova sa različitim snagama do 80 kW pruža idealno rešenje za svaku oblast primene.