Viessmann Vitosol solarni kolektori
Do asortimana proizvodaKorišćenje solarne energije sa Viessmann Vitosolom
Iskorištavanje sunčeve energije – to je ono što omogućavaju kolektori u Viessmann Vitosol asortimanu proizvoda. Koriste se ili samo za zagrevanje PTV-a ili kao dodatnu podršku postojećim kotlovima u obezbeđivanju centralnog grejanja. Na ovaj način možete koristiti do 60 procenata manje energije za zagrevanje PTV-a ili smanjiti ukupnu potrošnju toplote do 35 procenata ako se PTV i voda za grejanje zagrevaju zajedno.
Prilikom ugradnje novog sistema grejanja u sklopu novog projekta izgradnje ili modernizacije, Vitosol solarni kolektori uvek treba da budu uzeti u obzir u fazi planiranja. Ova investicija se ne isplati samo uštedom energije. Podržava se i javnim subvencijama. Štaviše, to je veliki plus za životnu sredinu. To je zato što kolektori pretvaraju sunčevu energiju u toplotu bez ikakvih emisija ugljen-dioksida. CO₂ neutralno grejanje je moto ovde.
Vitosol pločasti i cevni kolektori
U suštini postoje dve vrste solarnih kolektora – ravni kolektori i cevni kolektori. Oba pretvaraju sunčevu energiju u toplotnu energiju uz pomoć apsorbera. Međutim, razlikuju se po načinu na koji detalji funkcionišu. Cevni kolektori, na primer, sastoje se od cevi koje im daju ime. Apsorber se nalazi unutar cevi, okružen toplotnoizolacionim vakuumom. Medijum za prenos toplote ne teče direktno kroz cevi. To je zato što Viessmann cevni kolektori rade po principu toplotne cevi. Tečnost za prenos toplote prolazi kroz izmenjivač toplote, koji se takođe naziva zaglavljem. Procesni medijum isparava unutar toplotne cevi i prenosi toplotu na medijum za prenos toplote preko Duotec dvocevnog izmenjivača toplote. Ovo garantuje optimalan prenos toplote. S druge strane, apsorberi u ravnom kolektoru su bakarni ili aluminijumski limovi koji apsorbuju sunčeve zrake. Cevi povezane sa ovim apsorberima vode tečnost kroz kolektor.
Ključna svojstva
Vitosol cevni kolektori
Viessmann Vitosol cevni kolektori sadrže visoko selektivne apsorbere, koji postižu visok nivo efikasnosti. Tome pomaže činjenica da se apsorberi nalaze unutar cevi. Ovo ih štiti od vremenskih prilika i kontaminacije, što zauzvrat omogućava trajno visoko korišćenje energije. Pored toga, gubici toplote su mali zbog posebno efikasne toplotne izolacije vakuuma.
Viessmann Vitosol proizvodi se brzo i jednostavno instaliraju. Isporučuju se kao unapred montirani moduli. Cevi se mogu rotirati, što znatno olakšava zamenu pojedinačnih. Povezivanje se vrši preko rebrastih konektora od nerđajućeg čelika.
U Viessmann portfoliu proizvoda naći ćete sledeće modele:
Vitosol ravni kolektori
U srcu ravnih kolektora u Vitosol asortimanu je apsorber u obliku meandra, koji se nalazi ispod stabilne i veoma providne pokrivne ploče od specijalnog stakla. Visokokvalitetni materijali garantuju trajno zatvoren i visoko stabilan sistem. Sa Vitosol 200-FM i Vitosol 100-FM, do dvanaest solarnih kolektora može se međusobno brzo i lako povezati. Ovo je moguće sa montažom iznad krova, integracijom krova ili ugradnjom na nosače kolektora.
Sledeće modele ćete naći u Viessmann portfoliju proizvoda:
Kolektori su samo jedan deo solarnog toplotnog sistema. Pored cevovoda, izmenjivača toplote i pumpi, bojleri PTV-a su ključni za efikasnu solarnu podršku u obezbeđivanju grejanja i tople vode. Uz pomoć cilindra, energija koja trenutno nije potrebna može se privremeno uskladištiti za kasniju upotrebu. Viessmann nudi poseban paket proizvoda za ovu svrhu: Vitosol 141-FM – koji se sastoji od dva Vitosol 100-FM ravna kolektora i Vitocell cilindra od 250 litara.
Posebna karakteristika Viessmann Vitosol proizvoda: ThermProtect
Da bi obezbedio visoku operativnu pouzdanost i dug radni vek, Viessmann je razvio ThermProtect – automatski sistem zaštite od pregrevanja. To znači da se kolektori isključuju kada se dostigne određena temperaturna granica. Ovo se dešava nezavisno od konfiguracije sistema, kontrolnih postavki i položaja ugradnje kolektora. Zbog posebnih tehničkih zahteva, zaštita od pregrevanja radi drugačije za plosnate i cevne kolektore.
Na primer, sloj kristalnog apsorbera kod Vitosol 200-FM i 100-FM menja se čim se prekorači granica temperature. Kada temperature ponovo padnu, kristalna struktura se vraća u prvobitno stanje. Ovaj proces je reverzibilan i trajno dostupan.
Sa cevnim kolektorima, sa druge strane, princip toplotne cevi obezbeđuje isključenje zavisno od temperature. Sunčeva energija isparava medijum u toplotnoj cevi, koji se ponovo pretvara u tečnost u kondenzatoru. Dobijena toplotna energija se prenosi u sistem. ThermProtect ovde znači da medijum više ne može da se kondenzuje na temperaturi od 120 stepeni Celzijusa.